Strona głównanowoczesne systemy grzewcze i sanitarne
Slide 1 jFlow Plus
Slide 1 jFlow Plus

Domki jednorodzinne oraz budownictwo wielorodzinne

Pawilony handlowe

   Oklejanie folią okien w pawilonach handlowych różni się trochę od naklejania folii w mieszkaniach (chociaż w niektórych mieszkaniach o dużym przeszkleniu, może wystąpić ten sam problem). Pawilony handlowe mają duże przeszklenie. Już przy oknie o wymiarach 2.0 na 2,5m, gdy na zewnątrz są niskie temperatury , może wystąpić trudność z naprężeniem folii, gdyż duża powierzchnia zimnej tafli szkła szybko odprowadza ciepło i nie nadążamy z dostarczeniem odpowiedniej ilości ciepła, która jest konieczna, aby folia zaczęła się kurczyć.

Przy tak dużych powierzchniach folia przykleja się do szyby, a tylko przy samych ramach tworzy się poduszka powietrzna, która zaczyna już izolować ciepło i folię łatwiej w tych miejscach nagrzać. Podobnie jak w przypadku szklarni, gdy na okno padają promienie słońca, szyba nagrzewa się i zmniejsza ucieczkę ciepła z folii, a jej temperatura szybciej osiąga wymaganą wartość, przy której następuje kurczenie. Nie bez znaczenia jest fakt, że w takim przypadku potrzeba mniej ciepła aby osiągnąć wymagany skutek i naprężanie folii jest szybsze, niż w przypadku, gdy szyba jest zimna.

Szklarnie

Warunki panujące w szklarni mocno odbiegają od warunków panujących w normalnym pomieszczeniu. Główna różnica to panująca tam wilgotność. Temperatura powietrza to 25oC ale wilgotność może być od 70% do 90%, chwilowo osiąga nawet 100%.

Gdy temperatura powietrza na zewnątrz jest mniejsza niż 25oC to ramy, jako że są metalowe (najczęściej stalowe, ale bywają także aluminiowe) lepiej przewodzą ciepło niż szkło, mają temperaturę na wewnętrznej powierzchni niższą od temperatury powietrza. Przy naklejaniu folii, a dokładniej  taśmy dwustronnie klejącej, powstaje problem, że na ramie wykrapla się para wodna i aby nakleić taśmę trzeba ramę osuszyć, a jest to możliwe tylko przez jej miejscowe ogrzanie. O ile? To jest właśnie główny problem.

Korzystając z odpowiednich tabel lub wykresu i-x (Moliera) można ustalić, że punkt rosy to: przy wilgotności powietrza 70%  19oC, 80%  22oC i 90%  23oC, wszystko przy temperaturze wewnętrznej 25oC. Jak z tego widać najlepszym dniem do naklejania folii jest ciepły dzień z temperaturą 25oC lub promieniowanie słońca bezpośrednie na ramę, na którą folię chcemy nakleić. Promieniowanie słoneczne jest zawsze wyższe od powietrza (tzw. temperatura słoneczna) i na pewno na ramie wewnątrz nie będzie wilgoci, a taśma klejąca bez problemu przylepi się do powierzchni ramy. Dalsze prace będą łatwe, bo folia przy temperaturze ok. 24-25 oC sama zaczyna się naprężać.

Obiekty zabytkowe

Ktoś, kto ma zająć się uporządkowaniem gospodarki cieplnej w obiekcie zabytkowym, ma bardzo duży problem z ogrzewaniem. Wiele z obiektów zaliczających się do obiektów zabytkowych, ma konstrukcję i elewację taką, że nie ma sposobu, aby ją ruszyć i zmodernizować pod obecne wymagania. Grube ściany i bardzo duże przeszklenie wykonane jako okna drewniane nie zapewniają dobrej izolacji cieplnej. Ścian nie można ocieplić, bo zmieni to elewację. Wymiana okien na bardziej szczelne o małym współczynniku przenikania ciepła, także nie wchodzi w rachubę. Co więc robić gdy trzeba ogrzać obiekt, bo nie dogrzany szybciej niszczeje i w okresie jesienno-zimowym nie można wpuszczać do niego ludzi, gdyż wydzielana przez nich wilgoć wykrapla się na ścianach, meblach i obrazach?

Folia okienna „Dodatkowa szyba” jest rozwiązaniem, które można zastosować prawie w każdym obiekcie zabytkowym. Naklejona na pierwsze zewnętrzne okno (w takich obiektach najczęściej mamy do czynienia z takimi oknami drzwiami balkonowymi) nie eliminuje nieszczelności samych okien, przez które infiltruje powietrze zewnętrzne, ale daje możliwość znacznego zmniejszenia strat ciepła przez okna. Czasami już nieduże zmniejszenie strat ciepła poprawia bilans pomieszczenia i temperatury wewnętrzne wyraźnie się podnoszą, bez konieczności zwiększania mocy grzejników.

Nie bez znaczenia dla chronionego obiektu jest bilans wilgoci. Płynące po oknach krople wody są częste do zobaczenia w zimie w źle ogrzanym obiekcie, gdy tylko temperatury zewnętrzne są minusowe. Wynika to stąd, że okna o zbyt dużym współczynniku przenikania ciepła nie zapewniają temperatury szyb powyżej temperatury punktu rosy. Gdy tylko temperatura na zewnątrz spada, a wewnątrz nie zmienia się ilość pary wodnej (każdy człowiek przebywający w pomieszczeniu wydziela parę wodną wraz z wydychanym powietrzem oraz potem), w pewnej chwili temperatura szyby jest mniejsza niż temperatura nasycenia powietrza i w tym momencie na szybie pojawiają się pierwsze krople wody. Gdy temperatura dalej spada woda cieknie bardziej intensywnie, aby w momencie  spadku poniżej zera zamienić się w urocze dla wzroku, ale nie dla obiektu, rysunki na szybie.

Naklejona folia okienna „Dodatkowa szyba” nie tylko „pozbawia” nas takich widoków, ale także pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania obiektu lub, jeżeli obiekt był nie dogrzany, uzyskać odpowiednie temperatury wewnątrz pomieszczenia.

Naprawdę warto o tym pamiętać!

 

W Muzeum Pałacu w Wilanowie zastosowano już folię okienną w paru salach i obserwujemy  jej wpływ na wykraplanie się pary wodnej na oknach. Oto wyniki. Komentarza nie potrzeba.

Okno bez folii

Okno z folią naklejoną podwójnie